Implanty Chirurgia – odtwarzanie uzębienia

Implant to po prostu sztuczny korzeń, który jest wykonany z tytanu. Dzięki nim odtwarzany jest naturalny stan uzębienia przy braku pojedynczych zębów. Implanty można również stosować w przypadku bezzębia i rozległych braków uzębienia jako podstawę do wykonania dalszych prac z zakresu protetyki.

Jaką pełnią funkcję?

Uzupełnienie braków zębowych z zastosowaniem wszczepów gwarantuje pacjentowi większy komfort użytkowania prac protetycznych (koron, mostów, protez). Zastosowanie tej metody pozwala uniknąć szlifowania zdrowych zębów. Korony i mosty osadzone na stałe w implantach spełniają wówczas taką samą funkcję jak zęby własne – zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

Kiedy je zastosować?

 • gdy brakuje pojedynczego zęba
 • gdy brakuje kilku sąsiadujących zębów (dzięki tej metodzie można stworzyć podstawę dla koron i mostów protetycznych)
 • gdy całkowicie brakuje uzębienia w szczęce lub żuchwie. Implanty pozwalają na wykonanie stale zamocowanych w ustach protez (mosty, korony) albo też na lepsze podtrzymywanie protez ruchomych

Zalety implantów:

 • przywracają komfort porównywalny z uzębieniem naturalnym
 • są nieruchome i niezdejmowalne, co przekłada się na wygodę przeżuwania posiłków, codziennej higieny i uśmiechu
 • ich stabilne umocowanie pozwala na gryzienie dowolnych pokarmów
 • dokładne dopasowanie eliminuje ryzyko seplenienia czy niewyraźnej wymowy powodowanej nieprawidłową protezą
 • nie różnią się od zębów naturalnych
 • dzięki nim zapobiega się zanikowi kości szczęki, a twarz na dłużej zachowuje ładny owal i młody wygląd

Gdy brakuje jednego zęba:

Pierwszym etapem jest wykonanie jednego zdjęcia rentgenowskiego okolicy zęba. Później zakładany jest sztuczny korzeń, a w tym samym czasie umieszcza się na nim tymczasowy ząb, który umożliwia natychmiastowe normalne funkcjonowanie i jedzenie. Następnie trzeba odczekać kilka miesięcy, tak by implant zintegrował się z kośćmi szczęki. Ostatnim krokiem jest umieszczenie stałego zęba ceramicznego. Nowy ząb zostaje założony na stałe i będzie wyglądał i funkcjonował tak samo jak zęby naturalne.

Gdy brakuje kilku zębów:

Jedyną możliwością ich zastąpienia jest założenie stałego mostu. Przy braku trzech zębów w głębi ust most zawiera je w jednym elemencie i jest mocowany do implantów dentystycznych. Najpierw zakładane są sztuczne korzenie, w tym samym czasie umieszcza się tymczasowy most, dzięki czemu pacjent może normalnie funkcjonować. Przed zamocowaniem stałego mostu wszczepy muszą się zintegrować z kośćmi szczęk, to trwa mniej więcej jeden-dwa miesiące po ich wprowadzeniu. Co ważne, nowy most będzie wytrzymywał taki sam nacisk jak zęby naturalne, to bezpieczne i stabilne rozwiązanie.

Wygodne używanie protezy

Odpowiedzią jest system Ankylos® SynCone®. To wszczepy, które bardzo silnie zrastają się ze szczęką, co pozwala na stabilne osadzenie się protezy. Wykorzystywane są one coraz częściej – przy mniejszych i większych ubytkach zębów. Wszczepianie implantów to proces jedno- lub dwuetapowy. W pierwszym przypadku tylko raz dochodzi do ingerencji w tkanki otaczające wszczep. Zabieg z reguły zakończony jest przymocowaniem do korzenia „sztucznych korzeni” prowizorycznej odbudowy protetycznej.

XiVE®TG – alternatywa pozadziąsłowa

Założenie implantów może też przebiegać w dwóch etapach. Najpierw nawierca się otwór w kości, wkręca wszczep i zamyka pole operacyjne. Po okresie regeneracji (który trwa od 6 do 12 tygodni) można już mówić o osteointegracji, czyli zrośnięciu się wszczepu z kością. W drugim etapie odsłania się powierzchnię nośną wszczepu i zakłada śrubę zabliźniającą. Po 10 dniach można już przystąpić do odbudowy protetycznej brakujących zębów.

Przed i po zabiegu

Podczas zabiegu pacjent jest znieczulony, nie odczuwa bólu, jedynie delikatne wibracje podczas nawiercania miejsca, w którym znajdzie się implant. Po wszczepieniu implantu przez pierwszy tydzień może wystąpić niewielki obrzęk jamy ustnej, mogą się też pojawić dolegliwości bólowe, ale są one łagodzone działaniem antybiotyków, leków przeciwobrzękowych i przeciwbólowych. Po tygodniu zdejmowane są szwy, sam implant natomiast goi się i zrasta z kością w czasie od 3 do 6 miesięcy. Po tym okresie możliwe jest wykonanie dalszych zabiegów z zakresu protetyki.

Zabiegi dodatkowe

Wszczepianie implantów czasem wymaga wykonania dodatkowych zabiegów, które mają przygotować jamę ustną, są to:

 • – podniesienie dna zatoki szczękowej – wykonuje się je, gdy w miejscu planowanego implantu jest zbyt cienka warstwa kości, uzupełnia się ją materiałem kościozastępczym
 • – augmentacja wyrostka zębodołowego – to odbudowa kości przy użyciu materiału kościozastępczego
 • – membrana – to materiał zaporowy, który pozwala na prawidłowe utrzymanie materiału kościozastępczego i prawidłową odbudowę kości

Najczęstsze pytania

1. Ankylos SynCone – co to jest?

To rodzaj implantów ze specjalnym łącznikiem pozwalającym na przymocowanie do nich protezy. W tym wypadku protezę można założyć zaraz po wszczepieniu.

2. W jaki sposób proteza łączy się z implantami?

Spoiwem są specjalne łączniki zamocowane na końcu wszczepów. W trakcie zabiegu pacjentowi zostają wszczepione cztery implanty, rozmieszczone po prawej i lewej stronie w przednim odcinku żuchwy. Następnie do nich zostanie przykręcona proteza.

3. Ile czasu zajmuje przeprowadzenie zabiegu?

Samo przeprowadzanie zabiegu to jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym, trwająca około 2 godzin. W tym czasie lekarz wszczepi implanty i założy na nie protezę. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem.

4. Jacy pacjenci nie są kwalifikowani do tego zabiegu?

Nie ma sprecyzowanych przeciwwskazań do przeprowadzenia tego zabiegu, a o możliwości jego przeprowadzenia decyduje zdjęcie rentgenowskie. Pozwoli ono ocenić warunki anatomiczne i zdrowotne oraz opracować plan leczenia.

5. Czy kość żuchwy zawsze toleruje ten rodzaj uzupełnienia?

Odpowiedź jest twierdząca – sporadycznie spotykamy się ze stanami zapalnymi, praktycznie nie odnotowuje się przypadków niezgodności lub alergii. Wynika to z tego, że wszczepy wykonane są z medycznie czystego tworzywa.

6. Czy pacjentów czekają ograniczenia bezpośrednio po zabiegu?

Pacjentom zaleca się, aby nie zdejmowali przymocowanej protezy w ciągu dwóch tygodni od zabiegu. Korzystnym rozwiązaniem byłoby również unikanie w tym czasie wysiłku fizycznego i spożywanie tylko miękkich posiłków.

7. Co zrobić, jeśli implant się nie przyjmie?

Ryzyko niepowodzenia zabiegu jest bardzo małe, gdyż aż 97,5% prób wszczepienia kończy się sukcesem. W razie konieczności zabieg można powtórzyć.

8. Przez ile lat może służyć ten rodzaj uzupełnienia?

W tym wypadku wszystko zależy od pacjenta i jego dbałości o higienę jamy ustnej. Odpowiednia higiena i regularne kontrole to gwarancja wieloletniego użytkowania protez założonych na tytanowych wszczepach.

10. Gdzie można dokonać zabiegu?

W gabinetach stomatologii i chirurgii szczękowej, które wykorzystują ten system, w tym również w naszym gabinecie w Katowicach.

Kontakt

Namysłowscy ul. Kozielska 10/1 40-076 Katowice
 608 207 795
biuro@namyslowscy.pl
Godziny otwarcia
pn - czw: 10:00 - 19:00
pt: 9:00 - 14:00
sb-nd: nieczynne

11 + 5 =