Ortodoncja – leczenie wad zgryzu

Celem leczenia jest prawidłowe ustawienie zębów. W zależności od tego, jaka jest wada zgryzu, ortodonta dobiera odpowiedni aparat – może on być wyjmowany lub stały. To technika najczęściej stosowana u dzieci i młodzieży.

Kiedy przyjść na konsultacje?

Stłoczenia zębów, szpary, zgrzytanie zębami, wady wymowy, oddychanie przez usta, nadmierne odkładanie kamienia nazębnego, odsłonięte szyjki zębowe – to wskazuje na konieczność konsultacji z ortodontą, który przygotuje indywidualny plan leczenia, opracowany na podstawie badania cefalometrycznego. Ocenie podlegają nie tylko zęby, lecz także rysy twarzy, funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych, oddychanie, połykanie i wymowa pacjenta.

Przebieg leczenia:

Najpierw wykonywane jest badanie kliniczne, później przygotowywane są materiały diagnostyczne (niezbędne są m.in. zdjęcia RTG, modele diagnostyczne). Na tym etapie wykonuje się gipsowe modele uzębienia. Po ustaleniu planu zakładany jest aparat ortodontyczny – w zależności od potrzeb nosi się go od 1 roku do 3 lat. Obowiązkowe są wizyty kontrolne – co 4-6 tygodni. Po zdjęciu aparatu pacjent pod kontrolą ortodonty nosi zdejmowalny aparat retencyjny, co pozwala utrzymać zamierzony efekt.

Dla kogo aparat?

Współczesna ortodoncja pozwala na skuteczne leczenie pacjentów w każdym wieku. Aparaty noszą głównie dzieci i młodzież, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, by nosiły go również osoby dorosłe. W niektórych przypadkach założenie aparatu wymaga usunięcia zębów mlecznych lub stałych.

Jaki efekt uzyskamy?

Po leczeniu będziemy mieć prawidłowy i estetyczny zgryz. W wielu przypadkach poprawiają się również rysy twarzy i wymowa. W konsekwencji pacjent jest zdrowszy, poprawia się mu samoocena, ma młodszy wygląd, łatwiejsza jest też higiena jamy ustnej. Trzeba pamiętać, że krzywo osadzone zęby „zużywają się nierównomiernie” i sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych oraz rozwojowi próchnicy, szczególnie w tych miejscach, gdzie jest utrudniony dostęp w czasie codziennej higieny.

Zadbaj o siebie i zdecyduj się na leczenie zgryzu bez względu na wiek!

Aparat stały – jest naklejany na zęby, zbudowany z zamków mocowanych na powierzchni licowej zęba i pierścieni, które znajdują się na zębach trzonowych (to zazwyczaj szóstki). Co 4-6 tygodni trzeba przychodzić na wizyty kontrolne, mniej więcej przy trzeciej wizycie ortodonta wymienia łuk, dzięki któremu zęby ustawiają się prawidłowo.
Rodzaje aparatów stałych:

  • metalowy
  • porcelanowo-mleczny
  • kryształowy-kryształ górski
  •  Invisalign

Aparat Invisalign jest innowacyjną metodą leczenia ortodontycznego. Zęby prostuje się za pomocą przezroczystych nakładek, perfekcyjnie dopasowanym do zębów pacjenta.

Pacjent przed rozpoczęciem leczenia może zobaczyć efekt leczenia dzięki diagnostyce 3D.

Zalet aparatu ortodontycznego Invisalign:

  • komfort użytkowania, dyskrecja
  • ilość wizyt kontrolnych w gabinecie jest mniejsza, pacjent otrzymuje nakładki do domu
  • dzięki nakładką bardzo łatwo o zachowanie higieny
  • precyzyjnie wykonanie nakładek oraz zaplanowany efekt po zakończeniu leczenia dzięki diagnostyce 3D, tworzony jest  model uzębienia, dzięki temu pacjent może zobaczyć planowany efekt  końcowy.

Aparaty ruchome – to takie, które pacjent samodzielnie wkłada i wyciąga z ust, jest dobierany do konkretnej wady zgryzu. Taki rodzaj aparatu jest zalecany zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Czas leczenia jest uzależniony od wady zgryzu, wieku pacjenta i współpracy z ortodontą.

Kontakt

Namysłowscy ul. Kozielska 10/1 40-076 Katowice
 608 207 795
biuro@namyslowscy.pl
Godziny otwarcia
pn - czw: 10:00 - 19:00
pt: 9:00 - 14:00
sb-nd: nieczynne

2 + 12 =